Berovo

Berovo je malé magistrátní město na samém východě Makedonie, jen 15 kilometrů od hranic s Bulharskem. Město leží v blízkosti Malaševských ​​hor. Od hlavního města Skopje je vzdáleno 161 kilometrů. Nadmořská výška Berova je 986 metrů a přímo skrz něj protéká druhá největší Makedonská řeka Bragelnice.

Asi pět kilometrů na jihovýchod od obce se nachází stejnojmenné jezero Berovo. Společně s horami je to velké lákadlo pro turisty a zdejší oblast patří mezi cestovately mezi jednu z nejvyhledávanějších. Známí jsou také zdejší řemeslníci, kteří jsou velmi zruční zejména v práci s dřevem. Kromě toho se zde také vyrábí výborný sýr.

Co se týká památek v Berovu, tak jednoznačně vedou dva kláštery. Klášter svatého archanděla Michaela byl postaven roku 1815 a vysvěcen v roce 1818. Největší zásluhu na něm měl Enlightener Joachim Krcovski. Zajímavostí je, že v té době byla Makedonie pod tureckou nadvládou. Místní guvernér sice stavbu povolil, ale stanovil taková pravidla, aby bylo stavbu téměř nemožné dokončit. Přes všechny těžkosti místní ale stavbu dokončili, což byla pro tureckého guvernéra velká potupa.

Druhý klášter je ženský a byl založen o hodně později až v roce 1940. V polovině století se jednalo o poměrně velký klášter s více jak 60 jeptiškami, který poměrně značně ovlivňoval zdejší ekonomiku. Jeptišky si zřídili například tkalcovskou dílnu nebo nechali postavit první jednofázovou vodní elektrárnu v této oblasti.

Jinak co říci o dnešním Berovu? Jedná se o poměrně klidné a čisté město. Náměstí nově vydlážděná. Město půlí řeka, kolem které je možné si udělat procházku po nábřeží. Centrum města s náměstím Dedo Iljo Maleshevski se nachází na východním břehu řeky.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.berovo.gov.mk.

 

Mapa města Berovo v Makedonii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist