Prespánské jezero

Prespanské jezero se nachází v jihozápadní části území Makedonie. Jezero leží na hranici tří států a to kromě Makedonie také Albánie (kraj Korçë) a Řecka (Západní Makedonie). Největší část z celkové rozlohy města 285 km² náleží Makedonii (185 km²) dvě menší částí pak Albánii (51,5 km²) a Řecku (48,5 km²).

Jezero leží v nadmořské výšce 853 metrů a dosahuje maximální hloubky 54 metrů. Prespánské jezero se nachází v mezihorské tektonické kotlině. Severní a východní břehy jsou pozvolné a mírně členité, zatímco jižní a západní břehy jsou strmé s hlubokými zálivy.

Co se týká přítoků do jezera, tak ho napájí podzemní voda z pramenů na dně a taky povrchová voda z několika menších řek: Golema Reka, Brajčinska, Kranska, Istočna, Bolnska a Pretorska. Voda pak odtéká podzemní řekou přes krasové dutiny pod pohořím Galičica do Ohridského jezera, které leží 16 kilometrů na severozápad o 158 metrů níže. Kolísání hladiny během roku se pohybuje mezi 1,5 – 2 metry.

Na jezeře se nacházejí dva ostrovy. Větší ostrov Golem Grad je 750 m dlouhý, 450 m široký a dosahuje výšky 30 m nad hladinou jezera. Ostrov je chráněnou rezervací pro flóru a faunu. Menší ostrov Mal Grad je dlouhý 300 m, široký 150 m a dosahuje podobné výšky kolem 30 m nad hladinou jezera. Kromě přírodovědců jsou strovy oblíbené i mezi archeology, kteří zde provádějí své výzkumy. Nacházejí se zde totiž zbytky raně křesťanské kultury a bazilika ze slovanského období.

Zajímavostí je, že tento region byl z Řecké strany vojensky citlivou oblastí, která byla velmi řídce osídlena  a kam bylo pro vstup cizinců vyžadováno zvláštní povolení.

Co se týká obcí, tak na makedonském pobřeží leží vesnice Stenje, Oteševo, Asamati, na řeckém Psarades a na albánském Pusteci a Collomboci. Na jezeře je velmi rozšířené rybářství a rekreace.

 

Mapa Prespánského jezera a jeho okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist