Prilep

Město Prilep je čtvrté největší v Makedonii. Trvale zde žije 66 246 obyvatel. Město leží ve střední Makedonii, spíše v jižní části země. Zdejší krajina patří pod rovinu Pelagonia. Vzdálenosti od okolních měst jsou 128 kilometrů od hlavního města Skopje, 44 km od města Bitola a 32 km od Kruševa. Prilep je hodně známý díky Markovým věžím, což je dnes de fakto zajímavá zříceni hradu krále Marka Mrnjavčeviče.

Město má také jeden pro nás trochu netradiční průmysl a to je ten tabákový. Tabák se ve zdejším kraji skutečně pěstuje a daří se mu tu. Přímo v Prilepu se pak zpracovává a ve svých produktech ho používají i největší světové značky. Ve městě sídlí také tabákový institut, který se snaží šlechtit nové a lepší druhy této plodiny.

  

Cestování trochu jinak?

Navštivtte web Hotelove.cz, který je plný nejenom článků o cestování, ale také tipů na nejlepší hotely.

Historie města je také bohatá. Prilep byl založen na ruinách starobylého města Styberra. To bylo zničeno barbarským kmenem Gótů v roce 268 našeho letopočtu. Lidé zde však žít zůstali a první písemná zmínka o městu už jako o Prilepu přichází z roku 1014. Vzápětí se město stalo součástí Byzantské říše. Následně 1334 přešlo pod Srbské království aby si ho roku 1395 urvala Osmanská říše. Po první světové válce pak přišlo království Srbů a Chorvatů, po druhé světové válce Jugoslávie a nakonec roku 1991 samostatná Makedonie.

Ale zpět k tomu jak vypadá Prilep dnes. Za zmínku stojí především centrum města. Hlavní náměstí v Prilepu se jmenuje „Alexandria„, na počest Alexandra Velikého. Náměstí bylo velkoryse rekonstruováno v letech 2005 a 2006. Tato rekonstrukce stála 700.000 eur a investorem bylo město Prilep. Naproti náměstí se nachází další jakoby parkové náměstí – City Park Metodija Andonov Chento, kolem kterého jsou soustředěny další důležité budovy. Samozřejmě nechybí ani pěší zóna. Centrum Prilepu je tak opravdu krásným místem pro procházku.

Více se můžete dozvědět na oficiálním webu města www.prilep.gov.mk.

  

 

Umístění města Prilep v Makedonii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist