Archiv pro Města

Kavadarci

Kavadarci je město ležící v oblasti Tikveš ve střední Makedonii. Město se nachází v části Makedonie, která je proslulá svým vínem a zdejší kraj patří k těm největším vinařským oblastem v jihovýchodní Evropě. Ve městě trvale žije 38 741 obyvatel. Asi 5 kilometrů směrem na jih se pak nachází největší umělé jezero v Makedonii – Tikveš.

Pokračování článku

Prilep

Město Prilep je čtvrté největší v Makedonii. Trvale zde žije 66 246 obyvatel. Město leží ve střední Makedonii, spíše v jižní části země. Zdejší krajina patří pod rovinu Pelagonia. Vzdálenosti od okolních měst jsou 128 kilometrů od hlavního města Skopje, 44 km od města Bitola a 32 km od Kruševa. Prilep je hodně známý díky Markovým věžím, což je dnes de fakto zajímavá zříceni hradu krále Marka Mrnjavčeviče.

Pokračování článku

Strumica

Strumica je největší město ve východní Makedonii. Žije zde 35 311 lidí. V aglomeraci zahrnující i nejbližší okolí je to ale dokonce přes 100 000 lidí. Nedaleko od města se nachází důležitý hraniční přechod s Bulharskem  Novo Selo-Petrich a daleko není ani řecká hranice, ta je ale oddělena horským hřeben a parkem Belasica. Město je pojmenované po říčce Strumica, která skrz něj protéká. Strumica je také magistrátní město.

Pokračování článku

Berovo

Berovo je malé magistrátní město na samém východě Makedonie, jen 15 kilometrů od hranic s Bulharskem. Město leží v blízkosti Malaševských ​​hor. Od hlavního města Skopje je vzdáleno 161 kilometrů. Nadmořská výška Berova je 986 metrů a přímo skrz něj protéká druhá největší Makedonská řeka Bragelnice.

Pokračování článku

Tetovo

Tetovo je město v severozápadní části Makedonie ani ne 15 kilometrů od hranic s Kosovem. Tetovo leží na úpatí hory Šar na řece Pena. Nadmořská výška města je 468 metrů. Trvale zde žije 86 580 obyvatel, což ho řadí na jedno z největších měst v Makedonii

Ve městě žije velký počet Albánců a je tak jakýmsi neoficiálním hlavním městem části Makedonie obývané převážně Albánci. Ostatně v minulosti například za druhé světové války, také patřilo k Albánii. Dnes je zde alespoň sídlo Národně demokratické strany, která hájí zájmy tohoto etnika.

Pokračování článku

TOPlist