Štip

Štip (Штип) je největší město v centru východní části Makedonie. Ve městě žije 47 796 obyvatel a jejich počet dále rychle narůstá. Štip je hlavním městem stejnojmenné opštiny. Město je důležitým hospodářským, průmyslovým, zábavním ale i vzdělávacím centrem. Štip je proslulý hlavně svými textilními výroby v zemi a díky tomu také i módním průmyslem. Ve městě se také nachází jediná veřejná vysoká škola ve východní Makedonii – Goce Delčev University of Štip

Protékají zde dvě řeky, které mají soutok kousek za městem v obci Novo Selo. Jedná se o  Bregalnici, což je druhá největší řeka v Makedonii, jenž protéká na západním okraji měst. Druhou říčkou je Otinja, což je po většinu roku spíše jen malý potůček, ale protékající skrz centrum města.

Historie Štipu je velmi bohatá, zdejší oblast už byla osídlena v hlubokém starověku. Známá je i odvaha zdejších kmenů při  perské invazi, která se udála roku 480 př.nl a jenž vedl král Xerxes I. První oficiální písemná zmínka o městě pochází  z doby římského císaře Tiberia 14 – 37 našeho letopočtu, kde byl Štip zmiňován jako důležitá osada v římské provincii Paeonia.

V 5. a 6. století našeho letopočtu sem dorazily slovanské a avarské kmeny, kteří z části vytlačily původní kmen Sagudat a trvale se zde usadily. Městu také daly jeho současné jméno Štip.

Na začátku středověku město často měnilo svého majitele. Chvíli patřilo pod Byzantskou říši, chvíli Bulharsku a chvíli zase Srbsku. Roku 1395 město ovládli Turci, kteří si ho udrželi po několik dalších staletí.

Z nejzajímavějších památek, které se ve Štipu dochovaly, vám můžeme doporučit klášter ze 14. století a ruiny starého kostela. Ve čtvrti Novo Selo, v jedné z nejstarších částí města, se narodil první prezident samostatné Makedonie Kiro Gligorov. Historické jádro je malé ale zajímavé. Překvapí taky nepravidelné ulice, které se klikatí jedna přes druhou.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.stip.gov.mk.

 
Mapa města Štip v Makedonii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist