Tetovo

Tetovo je město v severozápadní části Makedonie ani ne 15 kilometrů od hranic s Kosovem. Tetovo leží na úpatí hory Šar na řece Pena. Nadmořská výška města je 468 metrů. Trvale zde žije 86 580 obyvatel, což ho řadí na jedno z největších měst v Makedonii

Ve městě žije velký počet Albánců a je tak jakýmsi neoficiálním hlavním městem části Makedonie obývané převážně Albánci. Ostatně v minulosti například za druhé světové války, také patřilo k Albánii. Dnes je zde alespoň sídlo Národně demokratické strany, která hájí zájmy tohoto etnika.

   

Tetovo má bohatou historii a podle archeologických nálezů ve zdejší oblasti žili lidé už před 8000 tisíci lety, tedy v době kamenné.

Město je opravdu velké, nicméně v historickém jádru se nezachovalo moc památek. Naopak hlavní městské náměstí (Градски Плоштад) je doslova historickou exkurzí do časů socialismu. Najdeme zde kulturní dům pro schůzování, ale i nevzhledné krychloidní obchody. Mnohem hezčí pohled na město je například v centru kolem nábřeží řeky Pena.

 
Mapa města Tetova v Makedonii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist